Co je ECONYL?

Vítejte v Itálii.

Econyl, nebo-li RECYKLOVANÝ nylon, je produktem italské společnosti Aquafil, globálního lídra v průmyslu syntetických vláken a průkopníka v oblasti kvality, inovací a udržitelnosti.

Než si přiblížíme nylon recyklovaný, pojďme se podívat na nylon původní.

Nylon je obchodním názvem polyamidu, který se proslavil již ve 40. letech minulého století. Dříve se z něj vyráběly převážně punčochy, pro svoji vlastnot rychle schnout se z něj dnes vyrábí různé druhy oblečení, především sportovní či plavecké, ale využití najde i v textilních produktech do domácnosti, vyrábějí se z něj rybářské sítě a další produkty pro rybaření, pletou se z něj tenisové rakety a další. 

Výchozím materiálem pro všechny druhy polyamidu je ropa, ze které vzniká chemickým procesem. 

Rybářské sítě

Problém jménem rybářské sítě

Ač ve většině případů vyrobené z kvalitního nylonu, rybářské sítě začaly představovat velké riziko pro mořský a oceánský život. Sítě využívané v průmyslovém rybolovu jsou až kilometry dlouhé a velmi odolné.

Pokud se tyto sítě během rybolovu poničí nebo v oceánu zachytí, je pro rybáře pohodlnější a časově nejméně náročné sítě tam ponechat. Nejen, že tyto sítě zůstávají na dně oceánů a znečišťují ho, také se do nich zachytávají mořští živočichové. Ti bez šance se ze sítí vymanit v nich umírají, přičemž při krvácení přitahují další predátory a vytváří se tak neuzavíratelný kruh. Do sítí se chytají nejen malé ryby, ale i mořští ptáci, tuleni, želvy, delfíny, žraloci nebo velryby. Všichni tito tvorové jsou nesmírně důležití pro zachování zdraví oceánů a tím i celé Planety.

Nylonová vlákna používaná při výrobě sítí jsou díky svým vlastnostem vhodná pro další použití. Pomocí depolymerizace a opětné polymerizace lze ze sítí vyrábět vysoce kvalitní textilie stejné jako nylon nový. 

A to je Econyl.

Rybářské sítě tvoří zhruba třetinu suroviny, ze které se Econyl vyrábí, zbytek jsou jiné druhy nylonového odpadu. 

Econyl Process

1. RESCUE

Regenerační systém Econylu začíná záchranou odpadu ze skládek a oceánů po celém světě. Tento odpad je poté tříděn a vyčištěn.

2. REGENERATE

Prostřednictvím radikální regenerace a čištění se nylonový odpad recykluje zpět zpět do své původní čistoty. To znamená, že Econyl recyklovaný nylon je přesně stejný jako panenský nylon.

3. REMAKE

Tento nylon je dále zpracován na tkaniny určené pro módní nebo interiérní průmysl a jsou z něj vyrobeny produkty jako naše legíny nebo víceúčelové topy.

4. REIMAGINE

Econyl je jako materiál všestranný a má potenciál být nekonečně recyklován, aniž by došlo ke ztrátě kvality. Produkty, které již ztratí svůj účel potřeby se tak mohou neustále přetvářet na nové a nové produkty bez nutnosti použití nových materiálů a zdrojů. 

To znamená, že:

každých 10 000 tun Econylu

 

- šetří 70 000 barelů ropy &

 

- vyhne se 57,100 tunám ekv. CO2. emise

 

což z něj činí nejen jedno z řešení pro snížení odpadu, ale také ke snížení dopadu nylonu na globální oteplování až o 80% ve srovnání s materiálem z ropy.

Více informací o celém procesu, o společnosti Aquafil nebo Econylu jako takovém naleznete na econyl.com.

Napište komentář

Všechny příspěvky jsou odeslány ke kontrole před zveřejněním.