Jak zavést HARMONII do každodenního života

Někdy můžeme mít pocit, že jsme vykolejili - z klidu, rutiny, ze cvičení, ze spánku. Jsme rozrušeni a nemůžeme najít zpět tu rovnováhu, nevíme kde (opět) začít, abychom se cítili lépe ať už ve svém těle, tak osobním či pracovním životě a děláme často tu stejnou chybu stále dokola - snažíme se změnit vše naráz, tady a teď. 

A to ne vždy funguje. Ne nadarmo se říká, že zavádět změny do svého života je jako péct dort. Pokud do formy hodíme vše naráz, pravděpodobně nám vznikne směs všeho a ničeho a už nebudeme vědět, jak ten dort napravit. Nebylo by lepší péct ho sice pomaleji, ale přidávat ingredience ve správném pořadí tak, že dort nebude na vyhození, ale vychutnáme si ho nejen my, ale i naše okolí?

Když chceme změnit vzhled svého těla, většinou nasadíme drastickou dietu, koupíme drahé členství do posilovny a z ničeho nic dáváme tělu tak zabrat, že nám do dvou týdnů ukáže, že tudy tedy ne. Vše nás bolí, svaly ten náhlý nápor cvičení už nezvládají, přes den jen na salátech zavítáme večer do ledničky a sníme, co sníst lze.. i nelze. Zakončíme to slibem sami sobě, že od příštího pondělí ale už vážně půjdeme do ještě většího extrému, protože tento přeci během dvou týdnů nezafungoval. V dnešním uspěchaném světě, kde můžeme téměř vše mít ihned, ztrácíme trpělivost velmi rychle a kolikrát nedáme ani měsíc nebo dva k tomu, aby byla vůbec šance vypozorovat, jestli dané změny fungují. 

Nejen odborníci se shodují, že začlenění zdravých návyků do života prostřednictvím malým kroků zvyšuje šance, že si onen zdravotní styl osvojíme a budeme tak žít nadále.

Pojďme se podívat, co můžeme dělat každý den, aby jsme našli v životě tu správnou rovnováhu. A nenechte se mýlit - nemusí to znamenat, že si nyní musíte najít 5 hodin denně jen pro sebe, nebo kupovat drahé pleťové masky. 

HARMONIE STRAVA

STRAVA

Slyšíme to denně. Spousta lidí bude stále a stále opakovat, že nemají čas vařit si zdravě, že zdravé potraviny jsou drahé, že to děti nejedí, že to nemůže být chutné. A zatímco vám toto povídají, tankují nejkvalitnější palivo do svého starého auta a vy už v hlouby duše víte onu jednu nejzásadnější věc - naše tělo a naše zdraví je to NEJDŮLEŽITĚJŠÍ, co máme. Všichni jsme se také nejspíše alespoň jednou v životě setkali s lidmi, kteří si toto uvědomili bohužel pozdě. 

Spousta z nás už také v hlouby své duše ví, kdy se vymlouváme a lžeme nejen okolí, ale sami sobě. Že nedává smysl utrácet za kvalitní palivo do auta a říkat, že kvalitní "palivo" pro naše tělo je drahé. Žijeme ve světe, kde utratíme nesmyslné peníze za šaty na jednu párty, ale nepřiplatíme si (dnes už kolikrát jen pár korun) za bio nebo kvalitnější stravu. 

Potrava nejen, že živí naše tělo a umožňuje nám tím pádem být na tomto světě, ale také prospívá naší mysli. Čím zdravěji se stravujeme, tím lépe se cítíme fyzicky i psychicky. Na trávení potravy zpotřebuje tělo obrovskou energii. Když mu dáme potraviny co jsou mu přirozené, bude trávit rychleji a zbylá energie zbyde nám. Proto vždy, když jíme zdravě, cítíme více energie. Máme větší nutkání o sebe pečovat, cvičit, pít více vody, nepít alkohol, nekouřit. Jsme šťastnější a motivovanější.

Zkusme si jedno hlavní jídlo denně udělat opravdu zdravé a dělat tak pravidelně. Poté dvě. Zkusme vyřadit slazené vody a pít jenom vodu s tím, že si tu Colu namísto každý den přeci rádi můžeme vychutnat v kině nebo při víkendovém obědě. Zkusme najít správnou rovnováhu mezi zdravým životním stylem a sklenkou vína. Nemusí to být jedno a nebo to druhé. Čokoláda může i nadále být důležitou součástí našich životů. Nemusíme jít z extrému do extrému. 

PS: nezapomínejme na pitný režim. Nejlepší jsou 2 litry čisté vody denně, případně bylinné nebo ovocné čaje. Pokud někdy cítíme, že potřebujeme trochu zahřát a uvolnit se, ale nadále udržet bystrou mysl, dáme si náš Bylinný čaj Harmonie. Je skvělý teplý i studený, ráno i večer, využijete ho kdykoliv budete potřebovat cítit, že vše do sebe krásně zapadá.

ČOKOLÁDA A OVOCE

POHYB

Nejen, že nás dělá krásnějšími, ale po každém cvičení se cítíme lépe. Proč tomu tak je? Při cvičení se vyplaví endorfin, nebo-li hormon štěstí. Nikdy jsme ještě neslyšeli někoho říkat, že lituje, že si ráno zacvičil. Vy ano?

Nemusíme se trápit hodiny a hodiny v posilovnách. Dnes je k dostání zdarma spousty videí, programů, nebo i stačí se každý den projít rychlou chůzí. V kombinaci se zdravějším stravováním a trpělivostí se výsledky na psychice (i na těle) dostaví rychle. Spousta fitness instruktorů vám jistě potvrdí, že necvičí jen kvůli té krásné postavě (kterou je samozřejmě skvelé mít), ale kvůli tomu, jak se po cvičení cítí. Jsou veselejší, mají na konci dne ze sebe dobrý pocit a nemohou si už život bez těchto pocitů představit.

Zkusme cvičit přibližně ve stejnou dobu každý den. Je tak větší pravděpodobnost, že se z toho stane rutina. Ráno je skvělý čas, nejen, že nás cvičení nakopne na celý den, je tam také menší pravděpobnost, že nám během dne do něj něco skočí, nebo že večer po práci už budeme hledat výmluvy, protože jsme unaveni.

RITUÁLY & RUTINA

Vždy byly a jsou důležité, jen se na ně často zapomíná. Každý můžeme mít ty své a každý máme pravděpodobně jiné. Ale je důležité mít něco, co je jen a jen naše. Rituál, na který se těšíme. Třeba zapálení svíčky když se cítíme, že se svět rozpadá. Na to máme naší krásnou Magickou svíčku Harmonie. Esenciální oleje v ní obsažené nás uvolní, ale zároveň dodají pocit radosti a mírné energie. 

Ať je to čtení si před spaním, ranní rutina nebo pravidelné nedělní plavání v řece, rutina je něco, co děláme pravidelně tak, že je to součástí nás. 

ODPOČINEK

Zní krásně, ale máme neustále pocit, že na něj není čas. Práce, děti, údržba domácnosti. Zapomínáme, jak je opravdový odpočinek třeba. Kvalitní odpočinek, 15 minut denně jen a jen pro sebe - meditovat, číst si, nebo jen tak prostě být. Těchto pár minut určitě nalezne během dne každý. Nezapomínejme na něj. V této chvíli nám může pomoci nás Květový olejíček Harmonie - pár kapek za zápěstí a ucítíme, jak se uvolňujeme, zatímco naše mysl zůstává stále čilá.

RÁNO DĚLÁ DEN

Většina z nás cítí, že jaké máme ráno, takový máme zbytek dne. Zkusme si najít ranní rutiny, která zapadá k našemu životnímu stylu. Pro někoho to může být krátká ranní meditace, někdo si dá rád studenou sprchu, některé ženy si rády přivstanou o 10 minut dříve, aby měly čas vychutnat si ranní čaj v klidu a jen pro sebe. Je skvělé začít den teplou vodou s citrónem a studenou sprchou, vedením deníku nebo zapsáním si tří věcí, za které jsme to ráno vděčni. Kdo zvládá ráno ještě cvičit, tak je nejvíce připraven na to mít opravdu skvělý den :-)

MORNING TEA

Pamatujme, že když se cítíme dobře sami se sebou a ve svém těle, zapadá do sebe i vše okolo. Jsou to malé změny, které nám mohou pomoci od nekonečné únavy, výmluv nebo nespokojenosti. 

My sami víme, kdy se vymlouváme, a kdy opravdu něco není v naší režii. Takže buďme k sobě upřímní a pusťmě se do práce :-). A nezapomínejme, že každá (i menší) změna na začátku trochu bolí. Hodina Netflixu může znít lépe než hodina Pilates, ale po čem se budeme cítit lépe? 

Krásu a Harmonii všem xx

 

1 komentář.

Skvělý článek :-) svíčku jsem kupovala už na Vánoce a musím říct, že svíčka je dokonalá, ale také samotné balení bylo krásné a byl vidět ten velmi osobní přístup k věci a to se mi líbí! Fandím vám

Valerie 19 květen, 2021

Napište komentář

Všechny příspěvky jsou odeslány ke kontrole před zveřejněním.